Uvodná stránka -» - Informačný servis www.eNOVINY.sk Domovská stránka -»
www.dashofer.sk

Informujeme Vás 2.10.2007
Odvody časom nebudú napojené na minimálnu mzdu  
Zamestnanci a živnostníci, ktorí pracujú za minimálnu mzdu by mohli platiť odvody do Sociálnej poisťovne iba zo životného minima.

Znamená to, že by platili odvody zo sumy iba 5130 Sk, to je približne o 3 000 korún menej ako v súčasnosti. Minimálna mzda bude od pondelka 8100 korún. Obidve sumy sa každoročne prehodnocujú. Ak by mohli už v súčasnosti platiť živnostníci odvody zo životného minima, zaplatili by iba 1700 korún, čo je skoro o tisíc korún menej ako od októbra. Od začiatku mesiaca totiž zaplatia na dôchodkové a nemocenské odvody až 2685 korún.

    

     Takéto zníženie odvodov pre živnostníkov a zamestnancov si predsavzalo koaličné ĽS-HZDS. "Chceme na tom popracovať, musíme si však ešte oťukať koaličných partnerov," hovorí šéf sociálneho parlamentného výboru a člen hnutia Jozef Halecký. Odpojiť od minimálnej mzdy chce aj ďalších približne 40 zákonov, ktoré komplikujú malým podnikateľom život.

    

     Problémy by s tým nemali mať ani odbory. "Viem si predstaviť, že by odvody neboli napojené na minimálnu mzdu. Mohli by sa odvíjať napríklad od životného minima," povedal ešte v júli predseda OZ KOVO Emil Machyna. Uvedomuje si totiž, že práve kvôli odvodom majú zamestnávatelia s minimálnou mzdou problém.

    

     ĽS-HZDS zatiaľ nemá stanovený termín, kedy by mal zákon začať platiť, chcú však skorší termín ako január 2009. Tento dátum si stanovila vláda vo svojom programe. Parlament bude síce už v októbri rokovať o novom zákone o minimálnej mzde, ten však nič nehovorí o odpojení najnižších platov a sociálnych odvodov. Na odpojení sa však vraj už pracuje aj na ministerstve práce.

    

     Napojenie odvodov na minimálnu mzdu môže podľa zamestnávateľov doviesť niektoré firmy až ku krachu. "Už dvakrát bola za tejto vlády zvyšovaná minimálna mzda. Spolu o 1100 korún," hovorí viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení a zároveň šéf Slovenského živnostenského zväzu Peter Masár. Dodáva, že to postihlo hlavne živnostníkov, ale aj poľnohospodársky a textilný priemysel. Ako príklad uvádza krach odevnej firmy Ozeta v Trenčíne a v Tornali. "Ak sa od roku 2009 zvýši minimálna mzda o ďalších 500 až 600 korún, bude to mať na ďalšiu zamestnanosť negatívny vplyv," dodáva Masár.

    

     Problém by nemusel nastať, ak by dovtedy začal platiť zákon, ktorý oddelí minimálnu mzdu od odvodov a ďalších zákonov.

Zdroj: www.aktualne.sk

 Copyright © 1997-2007 by Dashöfer Holding, Ltd. a Verlag Dashöfer, vydavateľstvo, s.r.o., Železničiarska 13, P.O. BOX 323, 814 99 Bratislava 1,
Tel.: + 421 - 2 - 33005555, Fax: + 421 - 2 - 33005550, E-mail: mailto:noviny@dashofer.sk?subject=WWW:

eNOVINY ISSN 1336-4014